Karta kredytowa – czy warto ją mieć? Mechanizm działania

Klienci banków stale mają okazję do korzystania z różnych promocji i zniżek. Do najciekawszych z nich zaliczają się te związane z kartami kredytowymi, bowiem mogą one przynieść nam wiele korzyści. Na szczególnie ciekawe warunki mogą liczyć nowi klienci, którzy zakładają kartę kredytową. Banki doskonale wiedzą, że największy zysk dla nich płynie dopiero po pewnym czasie korzystania z takiej karty, zatem nigdy nie oszczędzają na zachęcaniu klientów do takich produktów. Niestety, sporo użytkowników podchodzi do tego w niezbyt rozsądny sposób, jakby w ogóle nie rozumiejąc tego, na czym polega działanie takich kart. Może się to jednak skończyć dotkliwymi stratami finansowymi, bowiem nieumiejętne korzystanie z karty kredytowej prowadzi nieuchronnie do prawdziwej spirali zadłużenia. Równocześnie banki na wszystkie możliwe sposoby starają się zachęcać użytkowników właśnie do takiego lekkomyślnego korzystania z kart, bowiem dzięki temu mogą one liczyć na większe zyski. Oczywiście, nie można z góry zakładać, że karta kredytowa jest czymś złym. Korzystając z niej w odpowiedni sposób i z umiarem można uczynić z niej bardzo przydatne narzędzie, które znacznie ułatwi nam życie codzienne.

Karta kredytowa to nie karta debetowa!

Wielu ludzi myli ze sobą karty kredytowe i debetowe myśląc, że są one identyczne. W rzeczywistości te dwie karty znacznie się od siebie różnią i służą do zupełnie innych celów. Karta debetowa przysługuje praktycznie każdej pełnoletniej osobie, która posiada konto w banku – jeśli rachunek prowadzony jest za zgodą rodziców, otrzymują ją również niepełnoletni klienci. Procedura przyznawania karty kredytowej przypomina natomiast proces ubiegania się o kredyt. Bank nie da takiej karty osobie, co do której nie ma pełnego zaufania i która nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej. Taka różnica w podejściu wynika z jednej oczywistej kwestii. W przypadku karty debetowej, płacimy wyłącznie swoimi pieniędzmi. Dokonując płatności kartą kredytową, automatycznie zaciągamy w banku kredyt. Nie posiadając na koncie żadnych pieniędzy, nie będziemy w stanie zapłacić kartą debetową. W przypadku karty kredytowej, nie jest to warunek konieczny, bowiem kwota do zapłaty zostaje po prostu zapisana na nasze konto do spłaty. Jest to zatem swego rodzaju pożyczka, którą możemy zaciągać na bieżąco. Ma ona oczywiście swoje limity – bank indywidualnie przyznaje określony pułap, do którego możemy się zadłużać. Dopiero później będziemy musieli oddać całą kwotę, którą wydaliśmy. Podobnie jak w przypadku zwykłego kredytu, również tutaj trzeba liczyć się dodatkowo z odsetkami.

Klienci ubiegający się o kartę kredytową muszą zatem liczyć się z koniecznością przejścia przez liczne procedury. Trzeba dobrze udokumentować swój dochód i udowodnić, że jesteśmy w stanie terminowo wywiązywać się z takich zobowiązań. Bank sprawdza naszą sytuację finansową i na tej podstawie ocenia, jak duży limit jest w stanie nam przyznać. Niekiedy będzie to kilkaset złotych, w innych przypadkach kilkanaście tysięcy – wszystko zależy od konkretnego klienta.

karta kredytowa a debetowa

Okres bezodsetkowy – największa korzyść?

Wydaje się zatem, że karta kredytowa jest zwykłą pożyczką, taką samą jak każdy inny kredyt – zaciągamy ją, a potem po określonym czasie musimy spłacić. Jaki jest zatem sens korzystania z takiej karty? Czy nie lepiej zaciągnąć po prostu zwykły kredyt, trzymać takie pieniądze na koncie i płacić kartą debetową?

Jedna z największych różnic tkwi tu w okresie bezodsetkowym. Klienci korzystający z karty kredytowej mogą liczyć na okres, w którym nie obowiązują żadne odsetki. Zazwyczaj jest to kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Oznacza to, że jeśli spłacimy swoje zobowiązania w terminie, to nie ponosimy praktycznie żadnych dodatkowych kosztów – jest to zatem zupełnie darmowy kredyt. Okazję do obracania niemałymi pieniędzmi przez pewien czas można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów.

Okres rozliczeniowy

Kluczem do zrozumienia tego mechanizmu jest okres rozliczeniowy. W zależności od konkretnego banku, możemy sami ustalić datę spłaty długu lub też zostaje ona ustalona z góry przez bank. Zazwyczaj spłata długu za dany okres powinna nastąpić w ciągu około 30 dni od jego zakończenia. Jeśli w tym czasie uregulujemy swoje zobowiązania, nie będziemy musieli płacić żadnych odsetek.

Okres bezodsetkowy – jak można go wykorzystać?

Okres bezodsetkowy sprawia, że jeśli tylko będziemy korzystali z karty w rozsądny sposób, to będzie ona dla nas niezwykle opłacalna. Wielu ludzi pomija ten fakt i traci umiar w robieniu zakupów przy jej pomocy. Prowadzi do to spirali zadłużenia, w której cały czas trzeba spłacać zaległe zobowiązania i zaciągać w tym celu nowe kredyty.

Karta kredytowa - o czym jeszcze warto wiedzieć?

Decydując się na kartę kredytową, warto pamiętać o kilku innych aspektach korzystania z niej. Przede wszystkim sprawdza się ona praktycznie tylko do wykonywania płatności w sklepie. Co prawda można za jej pomocą wypłacić pieniądze z bankomatu, ale jest to znacznie bardziej kosztowne, niż w przypadku karty debetowej. Trzeba również porównać ze sobą wysokość innych opłat w poszczególnych bankach, bowiem same odsetki to nie jedyny koszt korzystania z karty.

Autor

Redakcja portalu Finansowe Tipy

Komentarze (0)