Jak odzyskać utracone zniżki na OC i AC?

Stłuczka czy kolizja pociąga za sobą szereg nieprzyjemnych okoliczności: uszkodzenia samochodu, kłopoty zdrowotne, wydatki... Na tym niestety nie koniec. W kolejnym roku czeka nas wzrost ceny OC i AC.

Składka ubezpieczeniowa wyliczana jest indywidualnie dla każdego auta i jego właściciela. Wiele czynników składa się na ostateczną cenę polisy: wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny kierowcy a także dane pojazdu – marka, model, wiek. Istotne jest, gdzie samochód parkuje nocą, a także kto będzie nim kierował – jeden kierowca czy dwóch. 

Każdy właściciel ma też inne oczekiwania względem ochrony ubezpieczeniowej – jednemu wystarczy to, co konieczne, czyli OC, inny oczekuje więcej, zatem wykupuje AC. 

Czynnikiem, który ma decydujący wpływ na wysokość składki, jest doświadczenie za kierownicą i historia ubezpieczeniowa. 

Zwyżki składki OC i AC

Zniżki ubezpieczeniowe to coś, czego pragnie każdy kierowca. Dzięki zniżkom cena polisy spada do przyjemnego poziomu i pozwala zaoszczędzić kilkaset złotych. Zniżki są nagrodą za bezszkodową jazdę. Przysługują wówczas, gdy ostatnie 7 lat przejeździliśmy bez żadnej stłuczki.

Jednak zniżki to tylko jedna strona medalu. Drugą są zwyżki – nieprzyjemna konsekwencja często niezawinionej sytuacji, przykrego splotu okoliczności. Ironia losu: na zniżki pracuje się żmudnie, rok po roku, a traci się je w ciągu sekundy. Bach – i po zniżce.

Co więcej, zniżki można stracić nawet nie siedząc za kierownicą w momencie stłuczki. Tak się dzieje, kiedy samochód ma współwłaściciela. To częsty patent na obniżenie OC dla młodego kierowcy: samochód jest zarejestrowany jako wspólna własność ojca i syna, ale kiedy syn spowoduje stłuczkę, zniżki traci także ojciec. Spokój i szczęście rodziny może wtedy zawisnąć na włosku.

Wysokość zwyżki jest zależna od wyrządzonych szkód, ich liczny i skali. Stąd w przypadku kierowcy A różnica w cenie polisy będzie wynosiła dodatkowe 100 zł, natomiast kierowca B dopłaci nawet 400 zł. W ekstremalnych przypadkach cena polisy może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Warto też mieć świadomość, że ceny OC rosną z roku na rok i również z tego powodu właściciele samochodów płacą coraz więcej za ubezpieczenie.

Ubezpieczyciele zwracają uwagę także na ciągłość ubezpieczenia. Zdarza się, że ktoś sprzedał samochód, później jeździł służbowym, a po kilku latach kupił własny. TU różnie traktują takie przerwy. Jeden ubezpieczyciel przymknie oko i uwzględni stare zniżki, a inny zresetuje je i kierowca będzie musiał zaczynać kolekcjonowanie zniżek od zera. 

Więcej przeczytasz w artykule: https://mubi.pl/poradniki/jak-odzyskac-utracone-znizki-na-oc-i-ac

Zniżki i zwyżki na AC

Ubezpieczenie autocasco, które jest spoza obowiązkowego kanonu, wyceniane jest zazwyczaj odrębnie, bo szkody likwidowane z AC liczą się osobno. Zniżki obowiązują kierowcę do momentu (a zwykle naprawdę jest to moment, mgnienie oka) uszkodzenia pojazdu. Zła wiadomość jest taka, że zniżki z AC można stracić zarówno w przypadku uszkodzenia auta przez jego właściciela, jak i przez osoby trzecie.

Jak z powrotem obniżyć składkę ubezpieczeniową po szkodzie?

Najlepszym patentem jest – tadam! - bezszkodowa jazda. Jeśli szkoda pokryta z polisy nie była duża i składka wzrosła symbolicznie, jest całkiem prawdopodobne, że wystarczy rok czy dwa lata bezszkodowej jazdy, aby znowu przysługiwał nam upragniony komplet zniżek. Najwięcej zapłacimy w kolejnym roku ubezpieczeniowym po szkodzie. Każdy kolejny rok to niższa składka.

Warto skorzystać także z porównywarki ubezpieczeń – można znaleźć bardzo dobrą ofertę za mniej, niż płaciliśmy do tej pory, nawet po zwyżce. Wierność ubezpieczycielowi nie zawsze popłaca. Inne TU, aby nas skusić, jest w stanie zaoferować lepsze ceny.

Ze zniżki czy ze zwyżką - zachęcamy do korzystania z kalkulatora ubezpieczeń https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/

Podsumowanie: 

  1. Składka ubezpieczeniowa wyliczana jest indywidualnie dla każdego auta i jego właściciela. Na ostateczną cenę polisy wpływa: wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny kierowcy a także dane pojazdu – marka, model, wiek i miejsce parkowania.
  2. Każdy rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki na zakup polisy w kolejnym roku.
  3. Utrata zniżek wiąże się ze spowodowaniem kolizji. Składka w kolejnym roku ubezpieczeniowym wzrasta w zależności od skali spowodowanych szkód nawet dwukrotnie.
  4. Sposobem na odzyskanie zniżek jest bezszkodowa jazda. Aby zapłacić mniej, można także zmienić ubezpieczyciela.

Artykuł partnera

Kategorie: Porady finansowe,

Autor

Redakcja portalu Finansowe Tipy

Komentarze (0)