Lokaty bankowe – jak wybrać dobrą?

Lokata jeszcze całkiem niedawno była kojarzona jako najlepsze dostępne narzędzie do inwestowania, które w każdym przypadku daje gwarancję ogromnych zysków. Dziś jednak sytuacja wygląda już nieco inaczej. Oprocentowanie oferowane przez banki spadło do bardzo niskiego poziomu, a dodatkowe opodatkowanie pozbawia nas części zysków. Mimo wszystko jednak lokaty nadal mogą być dobrą propozycją dla kogoś, kto szuka dobrego miejsca dla swoich oszczędności. Jest to bezpieczny sposób na ulokowanie pieniędzy; środki tak spożytkowane będą dodatkowo pracowały na siebie, przynosząc nam pewne zyski. Nawet minimalny zysk jest przecież lepszy niż żaden, jeśli zatem i tak nie korzystamy z takich oszczędności, warto je umieścić na lokacie.

Na rynku spotkamy się obecnie z bardzo szerokim wyborem lokat. Trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby móc znaleźć taką, która będzie dla nas odpowiednia.

Lokaty bankowe - co warto wiedzieć?

Lokaty są obecnie bardzo powszechnie reklamowane niemalże we wszystkich mediach, zatem z łatwością można znaleźć informacje na ich temat. Oczywiście, nie możemy kierować się ślepo reklamami – zawsze mają one na celu przedstawienie produktu jedynie z korzystnej strony, z pominięciem ewentualnych mankamentów. Trzeba czytać wszystko, co jest napisane przysłowiowym drobnym druczkiem, bowiem właśnie w takich miejscach znajdziemy pełne informacje na temat danej lokaty. Dodatkowo dobrze jest zapoznać się z opiniami o danej lokacie na forach dyskusyjnych czy w innych miejscach, w których można spotkać użytkowników interesującego nas produktu. Trzeba zgromadzić wszystkie dane o warunkach współpracy. Musimy brać pod uwagę rzeczy takie jak czas trwania lokaty czy możliwość wcześniejszego wypłacenia pieniędzy bez utraty wypracowanych już zysków. Nigdy nie należy podejmować tu pochopnych decyzji. O wiele lepiej jest poświęcić nieco czasu na zgromadzenie wszystkich informacji, jakie mogą być istotne.

lokaty bankowe

Zakładamy lokatę – o czym warto pamiętać?

Przyjęło się uważać, że lokaty to sposób na inwestowanie przy którym nie istnieje żadne ryzyko straty pieniędzy. Nie jest to jednak prawda – wszystko zależy od konkretnego produktu. Przykładem są lokaty dynamiczne, w których nasz kapitał stale się zmienia. Istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty pieniędzy, ale może się okazać, że odzyskamy w taki sposób znacznie mniej, niż wpłaciliśmy.

Do najważniejszych kwestii na jakie trzeba uważać należy oprocentowanie lokaty. Warto skorzystać z dostępnych w internecie narzędzi, które pozwalają na porównanie ze sobą poszczególnych ofert i obliczenie zysków. Wysokie oprocentowanie nie zawsze oznacza jednak, że lokata jest dla nas korzystna. Niekiedy w zamian za to trzeba liczyć się z wieloma niedogodnościami. Taka lokata może pozbawić nas oszczędności na bardzo długi czas – nawet kilka lat – lub nieść ze sobą pewne ryzyko straty.

Alternatywa dla lokaty

Rynek finansowy jest dziś tak rozwinięty, że oferuje nam wiele sposobów na inwestowanie. Jeśli zatem okaże się, że lokata nie jest zadowalającym rozwiązaniem – zawsze można poszukać czegoś innego. Świetną propozycją są konta oszczędnościowe, prowadzone w ramach rachunku osobistego. Umieszczone tam pieniądze nie są stale zamrożone, a kapitalizacja odsetek odbywa się co miesiąc. W tym przypadku nie istnieje też żadne ryzyko straty. Same lokaty także występują w różnych odmianach, i nie trzeba się ograniczać tylko do tych standardowych. Przed podjęciem decyzji warto nieco poczytać i zasięgnąć opinii u profesjonalnego doradcy – w taki sposób można znaleźć idealne rozwiązanie w swojej sytuacji.

Autor

Redakcja portalu Finansowe Tipy

Komentarze (0)