Kredyt gotówkowy – warunki, które musisz spełnić, żeby go dostać
Kredyty i pożyczki gotówkowe są bardzo popularnym sposobem na szybkie pozyskanie pieniędzy, których aktualnie nam brakuje. Skutecznie zastępując pożyczanie od rodziny i znajomych, stały się bardzo wygodnym i szybkim sposobem na zdobycie potrzebnej sumy. Dzięki nim nie musimy być zdani na bliskich, którym często brakuje gotówki lub są niechętni do udzielania pożyczki, szczególnie w niepewnych i trudnych czasach.
Formalności niezbędne do uzyskania kredytu gotówkowego
Kredyty gotówkowe i niezabezpieczone
Obecnie coraz bardziej powszechne są tzw. szybkie kredyty do uzyskania których wystarczy jedynie deklaracja kredytobiorcy oraz sprawdzenie przez bank czy klient nie figuruje w Biurze Informacji Kredytowej Klienta. Jeżeli osoba ubiegająca się o kredyt nie ma zaciągniętego długu oraz dostarczy odpowiednie dokumenty zgodne z deklaracją może otrzymać natychmiastową wypłatę kredytu. Do uzyskania zwykłego kredytu gotówkowego, do którego nie są potrzebni poręczyciele ani dodatkowe zabezpieczenia wystarczy zazwyczaj dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach.
W przypadku kiedy w ramach kredytu gotówkowego ubiegamy się o zamianę kilku kredytów w jeden, czyli tzw. konsolidację, zwykle musimy dostarczyć zaświadczenia z innych banków o wysokości zaciągniętych w nich kredytów. Jeśli wniosek o kredyt składają dwie osoby każda z nich musi dostarczyć odpowiednie dokumenty.
Niekiedy bank w trakcie rozpatrywania wniosku lub po warunkowym przyznaniu kredytu, może zażądać dodatkowych dokumentów, takich jak wyciągi z konta osobistego za ostatnie trzy miesiące, a nawet dostarczenia dowodów opłat za mieszkanie i prąd.
Kredyty gotówkowe nie wymagające zabezpieczeń mają zasadniczą przewagę nad pozostałymi ze względu na szybkość przyznawania i wypłacania środków. Wadą tego rodzaju kredytów jest wyższe oprocentowanie, które wiąże się z większymi kosztami. Zasady te wynikają z potencjalnie wyższego ryzyka jakie ponosi bank w takich przypadkach.
Kredyty gotówkowe i zabezpieczone
Kredyty zabezpieczone mają niższe z reguły oprocentowanie, co stanowi ich przewagę nad kredytami bez poręczycieli. Wadą jest jednak dłuższy czas oczekiwania na przyznanie kredytu co wiąże się z koniecznością zgromadzenia dokumentów zabezpieczających.oraz kosztem ustanawiania zabezpieczeń. Kredyty zabezpieczone są najbardziej opłacalne w przypadku wyższych kwot lub kiedy nasza gotówka znajduje się na lokacie, której nie chcemy zrywać.
Ubieganie się o tego rodzaju kredyt przebiega podobnie jak w przypadku kredytu bez zabezpieczeń. Różni się jedynie tym, że po akceptacji wniosku przez bank a przed wypłatą gotówki należy ustanowić zabezpieczenie kredytu.
Który kredyt warto wybrać?
Wybór kredytu powinien być uzależniony od naszych możliwości finansowych oraz celu na który chcemy wykorzystać uzyskane środki pieniężne. W przypadku konieczności szybkiego uzyskania gotówki i braku możliwości zabezpieczenia najłatwiej wybrać kredyt gotówkowy niezabezpieczony. Kredyt niezabezpieczony możemy spłacić wcześniej, a kwotę kredytu zmienić na wyższą lub wydłużyć okres spłacania.
Należy jednak pamiętać, że pożyczki i kredyty niezabezpieczone należy spłacać tak samo sumiennie jak kredyt zabezpieczony. W przypadku niemożności ściągnięcia należność z zabezpieczeń dłużnik zostanie wpisany do rejestru Biura Informacji Kredytowej.
Zostaw komentarz