Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego?
Większość osób, które decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku nie ma pojęcia o tym jakie dokumenty należy w tym celu przygotować do okazania. Oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę u doradcy finansowego, który kwestia formalne załatwia za klienta, ale za taką usługę trzeba zwykle dodatkowo zapłacić. Dlatego też aby nieco zaoszczędzić takie sprawy trzeba załatwić osobiście.
Wybierz bank dla siebie
Przede wszystkim trzeba na początku odwiedzić bank, który proponuje kredyt na zdecydowanie najlepszych warunkach. Warto mieć przy tym świadomość, że kredyt jest dla klienta równie ważny, jak klient dla banku, głównie pod względem wypłacalności. Każdy bank dokładnie sprawdza klientów pod tym kątem. Nie każdy klient jest bowiem dobrym kredytobiorcą.
Wniosek kredytowy
Na początku w celu rozpoczęcia procedury uzyskiwania kredytu hipotecznego trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Dodatkowe dokumenty jakie trzeba wraz z nim złożyć mogą się nieznacznie różnić w zależności od banku. Najczęściej jednak niezbędne są takie dokumenty jak dowód osobisty z aktualnym zdjęciem, a także drugi dokument potwierdzający tożsamość. Zwykle jest to paszport lub prawo jazdy. Jeśli klienci posiadają rozdzielność majątkowo to konieczna jest też kserokopia decyzji o intercyzie. Okazuje się też, że dla banku znaczenie ma również ewentualny dokument odnośnie separacji.
Wykaz zarobków
Poza wymienionymi powyżej dokumentami dla banku dość istotną jest romanizacja o wysokości regularnych, comiesięcznych zarobków. Najczęściej do zaświadczenia z zakładu pracy należy dołączyć również wyciąg z banku, który pokazuje wpływy finansowe na przestrzeni co najmniej ostatnich trzech miesięcy. W niektórych przypadkach banki chcą sprawdzić również zeszłoroczne zeznanie podatkowe.mości
Dokumenty dotyczące nieruchomości
To jedynie podstawowe dokumenty odnośnie danej osoby fizycznej ubiegającej się o kredyt hipoteczny. Jeszcze inną kwestią są oczywiście dokumenty, które dotyczą nieruchomości poddawanej w hipotekę. Również i je trzeba przedstawić w banku. Różnić się one będą w zależności od rynku, z jakiego pochodzą. Kiedy nieruchomość znajduje się w stanie deweloperskim to należy przygotować umowę z deweloperem, odpis z księgi wieczystej gruntu, wypis z ewidencji gruntów, a także prawomocną decyzję odnośnie pozwolenia na budowę. Z kolei w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego podstawowym dokumentem jest zawsze umowa przedwstępna, a także notarialny odpis z księgi wieczystej, który potwierdza, że osoba sprzedając ma prawo do dysponowania daną nieruchomością.
Decyzja kredytowa
Dopiero kiedy osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny w banku, przedstawi wszelkie wymagane dokumenty i spełni wszystkie stawiane jej warunki kredytowe, może liczyć na to, że decyzja odnośnie przyznania kredytu będzie pozytywna. Cały proces zwykle jest długotrwały i zajmuje całkiem sporo czasu, na co trzeba się przygotować.
Zostaw komentarz