Karta kredytowa – najczęściej popełniane błędy przy użytkowaniu

Karta kredytowa należy teoretycznie do najbardziej znanych produktów bankowych, choć bardzo wielu ludzi zwyczajnie nie wie, na czym polega korzystanie z nich. Jednym słowem, taka karta daje nam możliwość ciągłego korzystania ze środków finansowych, nawet jeśli nie posiadamy ich na swoim koncie. Jest to narzędzie do zaciągania ciągłego kredytu. Możemy dokonywać nią bieżących płatności, którymi następnie obciążany jest nasz rachunek – całość musimy spłacić potem w określonym terminie. Jeśli ktoś umie korzystać z takiej karty z rozsądkiem, to może ona być doskonałym narzędziem które znacznie ułatwia życie codzienne. Dla niektórych ludzi jest to jednak rzecz, która wpędza w prawdziwą spiralę zadłużenia i rujnuje osobiste finanse na długi czas. Warto dowiedzieć się, jakich błędów należy unikać przy korzystaniu z takiej karty.

Minimalne zadłużenie i długoterminowa spłata

Banki dają zwykle możliwość spłaty minimalnej kwoty zadłużenia, co pozwala na uniknięcie spłacania od razu całości długu. Jeśli ktoś zmaga się ze znacznymi zobowiązaniami, to siłą rzeczy wybierze tę opcję. Nie jest ona jednak tak korzystna, jak się wydaje. Przede wszystkim wiąże się to z naliczaniem dodatkowych odsetek i prowadzi do kolejnych kosztów. Oprocentowanie w takim przypadku jest wyższe, zatem ostatecznie może się to okazać dla nas bardzo niekorzystne. Lepiej unikać tego zwłaszcza w sytuacji, kiedy nasze zadłużenie jest na tyle wysokie, że planujemy jego długoterminową spłatę.

Karta kredytowa do bankomatu?

Karta kredytowa teoretycznie ma służyć do wykonywania płatności w sklepach, ale za jej pomocą można również wypłacać pieniądze z bankomatu. Decydowanie się na tę opcję jest jednak poważnym błędem. Przede wszystkim, opłaty za takie wypłaty są znacznie wyższe niż w przypadku karty debetowej. Dodatkowo taka gotówka zawsze musi być spłacona razem z odsetkami – nie dotyczy jej okres bezodsetkowy.

karta bankomatowa

Karta kredytowa a brak ostrożności

Niestety, karta kredytowa w niepowołanych rękach może być niezwykle niebezpiecznym narzędziem. Przede wszystkim trzeba zachowywać pełne bezpieczeństwo przy korzystaniu z karty i pilnować jej jak oka w głowie. Jeśli zostanie zgubiona i znajdzie ją ktoś niepowołany, to znajdziemy się w ogromnym zagrożeniu. Karta kredytowa nie wymaga bowiem podawania żadnego kodu SMS przy wykonywaniu płatności. Co więcej, wystarczy tylko posiadać numer karty, jej datę ważności oraz kod CW, aby móc płacić nią przez internet – nie jest konieczne posiadanie jej fizycznie.

Korzystaj tak, aby zyskać

Jeśli ktoś potrafi poprawnie posługiwać się kartą kredytową, to może ona być dla niego naprawdę pomocnym narzędziem. Teoretycznie jest to zaciąganie pożyczki, ale w praktyce cieszymy się tu bardzo dogodnymi warunkami spłaty. Przede wszystkim przysługuje nam okres bezodsetkowy – jeśli będziemy spłacali należności w terminie, to nie musimy przejmować się odsetkami. Przed skorzystaniem z karty trzeba poświęcić nieco czasu i dokładnie zapoznać się z zasadami korzystania z niej. Ważne jest także poznanie treści umowy, abyśmy wiedzieli, w jaki sposób mamy spłacać swoje zadłużenie.

Okres bezodsetkowy to najmocniejszy atut karty kredytowej. Dzięki niemu rozwiązanie to staje się o wiele bardziej opłacalne, niż zaciąganie zwykłego kredytu w banku. Wszystko zależy jednak od samego użytkownika oraz od tego, czy będzie on w stanie dokonywać transakcji w sposób rozsądny i umiarkowany.

Kategorie: Porady finansowe,

Autor

Redakcja portalu Finansowe Tipy

Komentarze (0)