Jak wybrać najlepsze soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to zdrowa i skuteczna alternatywa dla okularów korekcyjnych. Ich noszenie daje dużo korzyści użytkownikom, przede wszystkim brak ograniczeń, wygodę i ostre widzenie w każdych warunkach. Jednak wybór najlepszej pary bywa trudny, zwłaszcza dla początkujących. Na szczęście na polskim rynku mamy szeroką i różnorodną ofertę soczewek, które można dopasować indywidualnie, w zależności od prowadzonego stylu życia. Jak je wybrać?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Jeśli decydujecie się na soczewki kontaktowe po raz pierwszy, przede wszystkim należy na początku wykonać badanie wzroku u okulisty lub optometrysty. Soczewek nigdy nie dopasowuje się na podstawie recepty na okulary, poza tym wady refrakcji zmieniają się podczas życia, dlatego warto raz na rok powtarzać badanie wzroku. Najpowszechniej występujące wady wzroku to krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, a u osób po 45. roku życia następuje stopniowe pogarszanie się wzroku i rozwinięcie presbiopii (trudność z wyraźnym widzeniem obrazu z bliska). Wizyta u specjalisty jest również ważna ze względu na wywiad lekarski, w niektórych przypadkach noszenie soczewek może być bowiem niemożliwe (np. osoby z zaawansowaną cukrzycą czy silnymi alergiami na pleśń czy grzyby), a czasem trzeba będzie wybrać konkretny rodzaj soczewek, np. tylko jednodniowe lub te wykonane z hydrożelu. W każdym razie, kupowanie soczewek wg własnych kryteriów nie jest najlepszym pomysłem, bo w końcu chodzi o zdrowie oczu!

Wracając do rodzajów soczewek: oprócz podziału na konkretną wadę refrakcji, soczewki miękkie różnią się między sobą materiałem wykonania, czasem noszenia, a także zastosowanymi technologiami. Dwoma typami materiałów, z których tworzone są soczewki to hydrożel (starsza generacja) i silikon hydrożelowy (uznawany za zdrowszy materiał). Jeśli zaś chodzi o czas noszenia, wyróżnia się soczewki jednodniowe (tzw. jednorazowe) i soczewki miesięczne, dwutygodniowe czy całodobowe. Czasem zdarza się znaleźć w sklepach soczewki kwartalne, jednak nie jest to opcja polecana przez specjalistów. Natomiast zastosowane technologie są kwestią drugorzędną i są zależne od indywidualnych preferencji – najpopularniejsze z nich do technologie pozwalające na długotrwałe i równomierne nawilżenie soczewki, świetną przepuszczalność tlenu czy unowocześniony model soczewki (np. cieńszy, z gładkimi krawędziami). Niektóre soczewki mają dodatkowe filtry UV. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na blogu http://soczewkikontaktowe.eu/.

Gdzie kupować soczewki kontaktowe?

Najlepszą i najbardziej ekonomiczną opcją jest kupowanie soczewek przez specjalistyczne sklepy internetowe. Poza bogatszą ofertą produktową dedykowane sklepy oferują konkurencyjne ceny, korzystne promocje, ciekawe zestawy (np. soczewki z kroplami do oczu albo płynem do soczewek), świetną obsługę klienta i szybką wysyłkę. Z powodzeniem można zrobić większy zapas soczewek, np. na pół roku, i nie martwić się zakupami przez długi czas! Soczewki można też kupować w aptekach czy optykach, a nawet w drogeriach i supermarketach, ale tu często ceny są zawyżone lub oferta produktowa uboga.

Jak wybierać najlepsze soczewki?

Oprócz dopasowania do wady refrakcji soczewki powinny być kompatybilne z trybem życia. Jeśli pracuje się przed ekranem komputera wiele godzin dziennie, a dodatkowo korzysta się z telefonu i ogląda telewizję wieczorami, należy wybrać soczewki o jak najlepszym poziomie nawilżenia, z dobrą przepuszczalnością tlenu i dodatkowym filtrem neutralizującym część tzw. niebieskiego światła. Dla osób pracujących w trybie zmianowym, w nieregularnych godzinach, dobrym wyborem będą soczewki całodobowe, które utrzymują oko w optymalnym stanie przez cały czas noszenia (można je nosić do 30 dni i nocy bez zdejmowania!). Dobrym pomysłem jest także posiłkowanie się rankingami soczewek (http://soczewkikontaktowe.eu/ranking-najzdrowszych-soczewek-kontaktowych/), dzięki którym można dowiedzieć się, jakie soczewki są najchętniej wybierane i cieszą się popularnością ze względu na wygodę noszenia czy stosunek ceny do jakości. Trzeba pamiętać, że soczewki kontaktowe wybiera się pod siebie! Jeśli zaś chodzi o dodatkowe akcesoria do soczewek, warto zawsze mieć pod ręką krople do oczu. W tym wypadku również warto zajrzeć do obecnych trendów, używając fraz w wyszukiwarce takich jak krople do oczu ranking.

Artykuł partnera

Kategorie: Porady finansowe,

Autor

Redakcja portalu Finansowe Tipy

Komentarze (0)