Jak bezpiecznie używać karty płatniczej?
Rynek finansowy przeszedł w ciągu ostatnich dekad prawdziwą rewolucję. Do powszechnego użytku weszły przede wszystkim pieniądze wirtualne, a wraz z nimi – karty płatnicze, bez których ciężko już wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Trzeba przyznać, że rozwiązanie to jest niezwykle wygodne, a przy tym zwiększa nasze bezpieczeństwo.
Noszenie przy sobie dużej gotówki zawsze było niebezpieczne. W zatłoczonych miejscach bardzo łatwo o kradzież; zresztą, wszędzie możemy spotkać się ze zwykłym napadem i rabunkiem. Oczywiście fakt, że nie nosimy przy sobie gotówki nie zapewnia nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Współcześni złodzieje również poszli z duchem czasu i wypracowali wiele metod na dokonywanie kradzieży nawet w przypadku, gdy mamy przy sobie wyłącznie kartę. Co prawda, samo jej skradzenie niewiele jeszcze daje, bowiem istnieją liczne zabezpieczenia, które uniemożliwiają korzystanie z niej osobom postronnym. Niestety, złodzieje potrafią obejść również te przeszkody. Każdy użytkownik karty płatniczej powinien zatem wiedzieć, w jaki sposób korzystać z tego narzędzia tak, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo. Zasad tych trzeba przestrzegać zawsze, niezależnie od tego, czy płacimy kartą w sklepie, wypłacamy pieniądze z bankomatu czy dokonujemy płatności internetowych.
Odbiór karty płatniczej – co potem?
Odbierając przesyłkę z kartą płatniczą należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy opakowanie jest w nienaruszonym stanie. Niestety, złodzieje potrafią przedostać się do niej jeszcze zanim dotrze ona do naszego domu, przejmując dane niezbędne do korzystania z niej. Jedynie pewność, że przesyłka nie była przez nikogo otwierana da nam gwarancję, że nikt nie będzie miał dostępu do naszych środków. Jeśli przesyłka będzie choć trochę uszkodzona, trzeba razem z kurierem spisać protokół.
Numer PIN należy dokładnie zapamiętać. Zapisywanie go gdziekolwiek nie jest wskazane – nigdy nie wiemy, czy kartka z takim numerem nie wpadnie w niepowołane ręce. Niektórzy ludzie potrafią go nawet zapisać na karcie, co oczywiście jest niezwykle niebezpieczne. Jeśli zapamiętanie ustalonego przez bank numeru PIN sprawi komuś trudności, można oczywiście zmienić go na taki, który łatwiej zostanie w głowie. Lepiej nie stosować tu żadnych liczb łatwych do odgadnięcia, jak choćby data urodzin.
Kartę zawsze trzeba trzymać przy sobie i pod żadnym pozorem nikomu jej nie udostępniać. Nie wolno dawać jej nawet najbliższym osobom, co do których ma się pełne zaufanie. Nie chodzi tu o oszustwo z jej strony, a o zwiększenie ryzyka kradzieży. Banki umożliwiają korzystanie z jednego konta przez kilka osób. W takiej sytuacji wyrabia się dodatkową kartę.
Dzienny limit transakcji
Aby zwiększyć kontrolę nad swoim kontem, warto ustalić dzienny limit transakcji. Dobrze jest zmniejszyć ten limit do absolutnego minimum – dzięki temu potencjalny złodziej nie będzie mógł narobić tak wielkich szkód na naszym koncie.
Karta płatnicza a bankomat
Bankomaty stwarzają więcej potencjalnych zagrożeń, niż mogłoby się wydawać. Złodzieje potrafią montować w nich specjalne urządzenia do duplikowania kart. Przed skorzystaniem z maszyny trzeba uważnie się przyjrzeć, czy nie ma w niej niczego podejrzanego. Klawiatura powinna znajdować się na poziomie blatu – jeśli wystaje nieco ponad, trzeba zachować ostrożność. W miarę możliwości lepiej korzystać z tych samych, znanych bankomatów. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w urządzeniu, należy jak najszybciej zawiadomić właściciela oraz policję.
W czasie wprowadzania kodu PIN trzeba uważać, czy nie obserwuje nas żadna postronna osoba. Po wypłaceniu pieniędzy należy jak najszybciej wyciągnąć kartę i schować ją do portfela.
Płacimy kartą w sklepie
Pracownik odbierający od nas kartę musi robić wszystko tak, abyśmy mogli dokładnie go obserwować. Znane są przypadku duplikowania kart w momencie, kiedy właściciel nie patrzy – na przykład, przy szybkim schowaniu jej pod ladą. Po dokonaniu płatności trzeba sprawdzić dowód wpłaty i zobaczyć, czy nie znalazły się na nim żadne dodatkowe transakcje. Podobnie jak w każdym innym, ruchliwym miejscu, również tutaj trzeba trzymać kartę przy sobie, w bezpiecznym miejscu.
Płatności internetowe a karta płatnicza
Trzeba dobrze upewnić się, że sklep jest rzeczywiście godny zaufania i zapewnia klientom pełne bezpieczeństwo w czasie transakcji. Konieczność bezpośredniego podawania danych karty oraz użytkownika powinna być czymś podejrzanym; godne zaufania są głównie te sklepy, które współpracują z dobrymi centrami autoryzacyjnymi. Nasz komputer powinien być także odpowiednio zabezpieczony, bowiem w przeciwnym wypadku łatwo będzie wykraść z niego dane transakcji.
Utrata karty płatniczej – co należy zrobić?
Jeśli mimo zachowania wszystkich środków ostrożności karta zginęła lub została skradziona, należy reagować jak najszybciej. Pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z bankiem i powiadomienie go o tym. Karta zostanie zablokowana, a potencjalny złodziej nie będzie mógł wykonać przy jej pomocy żadnych transakcji. Koniecznie trzeba też informować banki o wszystkich próbach oszustwa czy kradzieży danych karty.
Zostaw komentarz