Najtańsze OC- czy to dobry wybór?
W Polsce każda osoba, która zakupi samochód na własne nazwisko bądź firmę, ma obowiązek dodatkowo wykupienia jego obowiązkowego ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej, czyli znanej wszystkim polisy OC. Niestety, koszty z tym związane są dość spore, tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch lat, doszło dwukrotnie do podwyżek tego typu polis. Wobec tego powszechnym zjawiskiem stał się już fakt, że kierowcy starają się szukać ubezpieczyciela z najtańszą ofertą. Jednak czy zawsze najtańsza polisa OC jest tą najlepszą?
Ubezpieczenie OC gwarantuje nam podczas wypadku wypłatę odszkodowania osobie poszkodowanej. Zwalnia dzięki temu nas ona z odpowiedzialności finansowej za wyrządzoną szkodę. Wprawdzie nie do końca, gdyż wzrasta nam składka, aczkolwiek często jest tak, że dzięki polisie nie musimy się martwić skąd zdobędziemy wysokie kwoty na naprawę cudzego auta, a wysokość nowej składki zazwyczaj jest w zasięgu naszych kieszeni. Nie ma też znaczenia w tym przypadku fakt, jak wysoką składkę zapłaciliśmy i jaką ubezpieczalnię wybraliśmy. Skoro podpisaliśmy z nią umowę, musi ona wypłacić odszkodowanie. Podczas wypadku, który zawsze jest dla obu stron momentem bardzo stresującym, jeden problem „odchodzi nam więc z głowy”.
Prawne regulacje polisy od Odpowiedzialności Cywilnej
Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej, czyli wszelkiego rodzaju dostępne na rynku polisy OC, jest regulowane prawnie, przez Ustawę z dnia 23 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ten Akt Prawny gwarantuje nam wysokość sumy maksymalnej, jaką ubezpieczyciel musi wypłacić poszkodowanemu w naszym imieniu. Kwota ta jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczalni, niezależnie od tego jak wysoką składkę w niej zapłacimy. Nawet jeśli różnica w składce pomiędzy polisami będzie rzędu kilkuset złotych, wypłata odszkodowania się nie zmieni. Dlatego analizując tą kwestię można śmiało powiedzieć, że warto wybrać najtańszą polisę. Po co bowiem przepłacać?
Dlaczego każda ubezpieczalnia proponuje inną wysokość składki?
Na wpływ wysokości składki od Odpowiedzialność Cywilnej naszego samochodu ma wpływ przede wszystkim polityka firmy, jaką prowadzi dana ubezpieczalnia. Duży wpływ na to ma konkurencja cenowa. Ubezpieczalnie prześcigają się w zdobywaniu klientów, a wiadomo, że ten kieruje się przede wszystkim ceną. Tym bardziej jeśli maksymalna suma gwarantowana wypłacanego świadczenia wszędzie jest taka sama. Niestety, obniżki cen polis OC przyczyniły się do tego, że ubezpieczalnie zaczęły na tym tracić. Stąd ostatnie drastyczne podwyżki ubezpieczeń. Mimo to, choć z mniejszym niż kiedyś rozmachem, nadal widzimy znaczne różnice w składkach polis. Mają na to również wpływ inne czynniki, które tak naprawdę firmy same ustalają, kierując się ryzykiem danego kierowcy. Są to między innymi wiek kierowcy, jego miejsce zamieszkania, ilość lat posiadania prawa jazdy, rok, w którym wyprodukowano pojazd, miejsce nocnego postoju auta, jego stan techniczny, ryzyko pożyczania auta innym kierowcom, szczególnie młodym, prowadzenie samochodu poza granicami kraju itp. Ważny jest też fakt czy w ciągu ostatniego roku kierowca spowodował wypadek, gdyż w tym przypadku jest zwyżka.
Jak wybierać OC?
Jak już to ustaliliśmy wcześniej, ceną. Śmiało można wybrać najtańszą składkę dostępną na rynku ubezpieczeniowym. Warto więc spróbować porównać składki dostępnym w Internecie kalkulatorem OC albo poprosić o pomoc doradcę klienta. W tym drugim przypadku porady są bezpłatne, odbywają się w biurze doradcy, domu klienta lub telefonicznie.
Zostaw komentarz