Złoto inwestycyjne: jak działa skup i sprzedaż złota?

Wiele osób nie do końca rozumie, co oznacza termin - złom złota. W tym tekście postaramy się to wyjaśnić. Co się dzieje ze skupionym złomem złota?

Termin ten odnosi się do złota, które jest wysyłane do wytopu i przetworzenia. Tak więc każdy produkt zawierający złoto i przeznaczony do przeróbki można uznać za złom złota. Na przykład, jeśli sprzedasz swoją starą biżuterię nabywcy, który wyśle ją do zakładu recyklingu, przedmioty, które sprzedasz, zostaną kupione jako złom złota.

Złom złota jest często ważony w uncjach trojańskich: 1 uncja trojańska równa się 31,1 grama (1 gram = 0,032 uncji trojańskiej). Inną powszechną jednostką miary jest pennyweight (w skrócie „dwt”). 1 pensa (1 dwt) to w przybliżeniu 1,56 grama, 0,05 uncji trojańskiej lub 0,055 uncji. Ponadto 1 gram to 0,64 pensa, 1 uncja trojana to 20 pensów, a 1 uncja to 18,23 pensa.

Ważną cechą złomu złota jest jego czystość, która wskazuje, ile procent pierwiastka składa się ze złota, a ile z innych metali. Czystość mierzona jest w karatach, a ich maksymalna ilość wynosi 24 karaty, co jest liczbą karatów czystego złota. Aby przeliczyć karaty na wartości procentowe, wystarczy podzielić liczbę karatów przez 24. Na przykład 14-karatowy pierścionek zawiera 58,3% czystego złota (14 podzielone przez 24).

Koszt złomu w złocie zależy od dwóch głównych czynników: wagi i czystości. Dlatego, jeśli znasz cenę za jednostkę wagi, a także znasz karat biżuterii, możesz oszacować jej wartość. Na przykład, jeśli masz sztukę złota 18 karatów, która waży 100 gramów, to rzeczywista zawartość złota wynosi 75% (18K podzielone przez 24), czyli innymi słowy, masz 75 gramów czystego złota. Wszystko, co musisz zrobić, to pomnożyć 75 przez aktualną cenę rynkową złota za gram, a wynik da oszacowaną wartość złota.

Aby zobaczyć, ile złota zawiera biżuteria, spójrz na oznaczenia karatów. Tak więc cenny kawałek, którego czystość jest równa jednemu karatowi, składa się z 1 części złota i 23 części innych metali lub stopów. Czystość można również mierzyć w procentach i tysięcznych. Aby przeliczyć karaty na wartości procentowe, podziel liczbę karatów przez 24 i pomnóż wynik przez 100. Na przykład, aby obliczyć procent złota w 20-karatowym pierścionku, podziel 20 przez 24, aby otrzymać 0,833 lub 83,3% złota. Aby zobaczyć, ile czystego złota zawiera biżuteria, zwykle wystarczy spojrzeć na biżuterię i znaleźć oznaczenia wskazujące liczbę karatów. Na przykład, jeśli widzisz znak 10kt, oznacza to, że Twój produkt zawiera 10 części złota i 14 części innych metali; ta wartość w karatach odpowiada również zawartości złota 41,7%.

inwestycja

Sprzedaż złota z pewnego źródła

Czy zatem taka sprzedaż złota się opłaca? Zanim sprzedasz biżuterię, musisz wiedzieć, ile pieniędzy możesz za nią otrzymać. Aby naliczyć rozsądną cenę za swoje złote przedmioty, musisz je zważyć, określić, ile z tej wagi stanowi czyste złoto i wycenić je na odpowiednią wartość. Najpierw zważ biżuterię i zapisz wagę w uncjach lub gramach.Jeśli przedmiot zawiera diamenty, lub inne kamienie szlachetne, nie waż ich. Lepiej jest albo usunąć je wcześniej, albo później odjąć ich wagę. Teraz gdy znasz procent czystości złota swojej biżuterii, musisz go po prostu pomnożyć przez ich wagę. Na przykład, jeśli złota biżuteria waży 9 gramów, zawiera około 5,25 grama czystego złota (9 g x 58,3%). Na koniec musisz poznać cenę złota i wykorzystać ją do wyceny biżuterii.

Możesz łatwo znaleźć ceny złota w Internecie, ale notowania na międzynarodowych giełdach nie będą dla ciebie pomocne, ponieważ nigdy nie otrzymasz tej samej ceny, za sprzedaż złota. Interesują cię ceny, które są podawane przez handlarzy złotem. Sprawdź, za ile kupują złoto za uncję lub gram i oblicz, ile możesz uzyskać za posiadaną ilość złota.

Ceny rynkowe złota zmieniają się codziennie, dlatego zalecamy sprawdzenie notowań oferowanych przez co najmniej kilku dealerów złota i porównanie cen, które możesz uzyskać. Zwróć uwagę, że jest to podstawowe oszacowanie: powie ci, ile możesz uzyskać, jeśli sprzedasz swoją biżuterię jako złom złota. W zależności od tego, kto kupi Twoją biżuterię, możesz wynegocjować większą kwotę. Gdy już masz pojęcie, ile warte jest twoje złoto, czas poszukać potencjalnych nabywców. Pamiętaj jednak, że żaden z nich nie zapłaci ci tyle, ile kosztuje biżuteria w sklepie - zależy im na wartości metalu w sztukach, a nie na wartości ich projektu.

Kategorie: Porady finansowe,

Autor

Redakcja portalu Finansowe Tipy

Komentarze (0)