Jak zostać rentierem?
43 tysiące Polaków posiada majątek o wartości ponad 1 mln dolarów. Dzięki temu mogą oni wieść życie rentiera. Jak dołączyć do tego grona? Czy trzeba liczyć na wygraną w totolotka?
Czym jest przychód pasywny?
Są to środki wpływające na konto bez konieczności podejmowania pracy np. te pochodzące z wynajmu mieszkania, tantiemy z praw autorskich, odsetki z lokaty czy dywidenda od posiadanych akcji. Okazuje się, że wcale nie trzeba być milionerem aby tak żyć.
Granica szczęścia
Amerykańscy naukowcy sprawdzili ile pieniędzy jest potrzebne do przysłowiowego szczęścia. Według nich jest to w przeliczeniu na złotówki 290 tysięcy złotych rocznie. Skąd właśnie taka kwota? Okazuje się, że poziom zadowolenia badanych zwiększał się właśnie do tej kwoty. Jak dotąd w Polsce podobnych badań nie było. Jak zatem jest tutaj? Stosowne wyliczenie przeprowadzili eksperci z Deutsche Banku.
Bogactwo po polsku
Kiedy jest się bogatym w Polsce? Za osoby zamożne uznaje się te, których roczny dochód przekracza kwotę 85 tysięcy złotych brutto (71009 złotych miesięcznie). W roku 2015 takich osób w kraju było 969 tysięcy, a więc o 59 tysięcy więcej niż rok wcześniej. W roku 2018 takich osób ma już być 1,2 mln. Jednak znacznie mniej jest w Polsce bogaczy w klasie światowej, którzy posiadają płynne aktywa o wartości większej niż 1 mln dolarów. W Polsce jest jedynie 43 tysiące takich osób. To mniej niż w Portugalii, Grecji czy Irlandii.
Poza tym eksperci doszli do wniosku, że dla polskiego rentiera wystarczające byłyby przychody na poziomie 15 tysięcy złotych miesięcznie. To dwa razy tyle co miesięczne zarobki zamożnego Polaka.
Kapitał musi pracować
Sprawa jest prosta w przypadku osób, które źródło pasywnego dochodu już posiadają. Są to odziedziczone spadki czy nieruchomości. To niezły punkt wyjścia. Wiele osób jednak o tym w ogóle nie myśli. Tylko 2,8% badanych osób deklaruje, że w przypadku wygranej w lotto rzuciłoby pracę i rozpoczęło życie rentiera.
Według badań, aby otrzymywać co miesiąc 15 tysięcy dochodu pasywnego, trzeba wcześniej zgromadzić kwotę 2 mln złotych. Pozwala ona na uzyskiwanie dochodu pasywnego bez jednoczesnego naruszenia kapitału bazowego. Oczywiście jednak taki majątek ciężko jest w normalnych warunkach zgromadzić. Ile trzeba inwestować i jakie kwoty aby uzbierać taką kwotę?
Specjaliści z Deutsche Banku wyliczyli, że aby zaoszczędzić tak dużą sumę pieniędzy należałoby co miesiąc inwestować w fundusze przez około 15 lat około 5000 złotych, przy zakładanym kapitale początkowym w wysokości 10 tysięcy złotych. To dość dużo i spory okres czasu. Okazuje się więc, że bycie rentierem w Polsce jest możliwe i tak naprawdę wcale nie jest to takie trudne jak się wielu osobom z pozoru wydaje. Oczywiście większe szanse na to mają osoby, które zarabiają około 10 tysięcy złotych w skali miesiąca. W ich przypadku trzeba jedynie samozaparcia, aby odkładać część dochodów co miesiąc na lokatę czy wpłacać na fundusz inwestycyjny. Taka inwestycja za kilka lat może się naprawdę opłacić.
Zostaw komentarz