Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy hipotecznego?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na decyzję banku dotyczącą przyznania kredytu hipotecznego. Zazwyczaj skupiamy się na tych najbardziej oczywistych z nich, takich jak sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy, jego historia finansowa czy inne zobowiązania, które posiada w danym momencie. Rzeczą o której często się zapomina jest wiek klienta.

W przypadku kredytu hipotecznego jest on bardzo ważnym elementem, który może wpłynąć na decyzję banku. Wiele zależy od konkretnego banku, bowiem każda instytucja posiada własne zasady oceniania kredytobiorców. W większości jednak przypadków najniższa granica to około 21 lat.

Górna granica wieku przy kredycie

W tym przypadku wiele zależy od tego, na jak długi okres udzielany jest kredyt – czas ten również może być uzależniony od danego banku. Nie patrzy się wówczas na wiek kredytobiorcy w momencie zawierania umowy; dla banku liczy się to, ile lat będzie miała taka osoba pod koniec okresu kredytowania. Banki, które udzielają kredytów na okres 20 – 30 lat jasno wymagają, że kredytobiorca w momencie zakończenia spłaty nie może mieć więcej niż 80 lat. Granica ta nie jest stała i w poszczególnych bankach możemy spotkać się z różnym wiekiem maksymalnym, ale zwykle waha się on w granicach 70 – 80 lat. Trzeba przyznać, że takie wymagania stawiane przez banki są jak najbardziej zrozumiałe. W końcu nikt nie oczekuje, że osoba w podeszłym wieku będzie jeszcze w stanie spłacać raty swojego kredytu.

Wiek maksymalny a kredyt

Większość banków ustala dla swoich kredytobiorców wiek maksymalny. Jest to wiek, który może osiągnąć kredytobiorca w momencie spłaty swojego kredytu. Załóżmy, że w danym banku wynosi on 70 lat. W takim przypadku osoba w wieku 65 lat nie otrzyma od banku kredytu na okres dłuższy niż pięć lat. Jego wysokość będzie wówczas ustalona nie tylko na podstawie tego okresu, ale także dochodów i ogólnej sytuacji finansowej kredytobiorcy.

współkredytobiorca

Sposób na redukcję wieku?

Wszystkie te wymagania nie oznaczają jednak, że osoby w nieco starszym wieku nie mają w ogóle szansy na otrzymanie kredytu hipotecznego w banku. Istnieje bowiem kilka sposobów na pewne obejście tych przepisów i złagodzenie wymagań.

Kredytobiorca może skorzystać z obowiązku wykupienia ubezpieczenia na życie, a następnie dokonania cesji swojej polisy na bank. W ten sposób można przesunąć górną granicę wieku nawet o 5 lat, choć oznacza to oczywiście dodatkowe koszt w spłacie kredytu.

Na nieco łagodniejsze warunki mogą liczyć również osoby, które w momencie brania kredytu występują z wystarczająco wysokim wkładem własnym. Wówczas bank będzie miał większą pewność co do tego, że kredytobiorca spłaci terminowo swoje zobowiązania. Oprócz tego można spróbować znaleźć współkredytobiorcę. Osoba taka powinna jednak posiadać odpowiednio wysokie dochody lub być znacznie młodsza. Jedynie te czynniki dają pewność bankowi, że w razie potrzeby współkredytobiorca będzie w stanie poradzić sobie z całym zobowiązaniem samodzielnie. Szukanie osoby w podobnej sytuacji finansowej lub w takim samym wieku nie ma zatem większego sensu, bowiem dla banku nie będzie to właściwie żadna gwarancja.

Autor

Redakcja portalu Finansowe Tipy

Komentarze (0)