Lokata oszczędnościowa dla dziecka – zabezpieczenie przyszłości pociechy - cz I

Obowiązkiem rodzica jest uczenie dziecka od najmłodszych lat rozsądnego podchodzenia do pieniędzy i umiejętnego zarządzania swoimi finansami. Bardzo ważne jest również zapewnienie maluchowi już na starcie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Istnieje na to bardzo wiele sposobów, ale jedną z najlepszych propozycji są lokaty bankowe. Warto dowiedzieć się o nich więcej i zobaczyć, jak wiele korzyści może z tego wyciągnąć dziecko.

Z większości produktów oferowanych przez banki mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie. Istnieją oczywiście wyjątki, takie jak niektóre rachunki osobiste dostępne już w wieku 13 lat. Pokazywanie dziecku takich instrumentów finansowych od najmłodszych lat z pewnością dobrze wpłynie na jego świadomość w zarządzaniu budżetem.

Co prawda lokata bankowa nie może być założona dla dziecka, ale może zrobić to rodzic. Pieniądze na lokacie oszczędnościowej będą bezpieczne przez wiele lat, aż do momentu, kiedy zdecydujemy się je przekazać naszemu maluchowi. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż polisa posagowa.

lokata oszczędnościowa dla dziecka

Jak działa lokata bankowa dla dziecka?

W przypadku lokaty bankowej to klient w pewien sposób pożycza pieniądze bankowi. Bank może pieniędzmi rozporządzać we własnych celach, ale po danym okresie musi je zwrócić wraz z ustalonymi wcześniej odsetkami. Oprocentowanie lokat bankowych jest uzależnione głównie od wysokości stóp procentowych.

Obecnie w ofertach banków znajduje się mnóstwo ciekawych lokat. Rodzice, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku faktycznie dobre zabezpieczenie finansowe powinni dokładnie zapoznać się ze wszystkimi takimi produktami.

Jednym z głównych kryteriów stosowanych przy podziale lokat bankowych jest czas ich trwania. Pierwszą grupą są lokaty krótkoterminowe. Trwają one kilka miesięcy, maksymalnie rok. Po zakończeniu takiej lokaty otrzymujemy pieniądze, które oczywiście możemy natychmiast zainwestować na nowo. Druga grupa to lokaty długoterminowe, zawierane na czas dłuższy niż jeden rok. Co prawda na zyski trzeba tu czekać o wiele dłużej, ale jednocześnie takie lokaty są bardziej dochodowe.

Wszystkie lokaty są jednorazowe, a po ich zakończeniu klient otrzymuje swoje pieniądze. Można jednak zdecydować się na lokatę odnawialną, która będzie automatycznie przedłużana tak długo, jak będziemy chcieli.

Jaką lokatę wybrać dla dziecka?

Przy tak szerokim wyborze znalezienie dobrej lokaty dla dziecka powinno być dość proste. Trzeba jednak poświęcić na to nieco czasu. Niektóre lokaty mogą być założone przez internet, inne wymagają podpisania umowy w siedzibie banku. W niektórych oprocentowanie jest stałe, w innych z kolei zmienia się w zależności od okresu.

Najważniejsze jest stwierdzenie, na jak długi czas chcemy umieścić na lokacie takie pieniądze. Trzeba pamiętać, że przez okres trwania lokaty nie mamy dostępu do naszych środków. Czasami okazuje się, że lepszym rozwiązaniem jest osobny rachunek oszczędnościowy. Możemy na niego wpłacać pieniądze regularnie i mamy do nich lepszy dostęp w dowolnym momencie. Co prawda zyski z takiego rachunku są nieco niższe niż w przypadku lokaty, ale na pewno jest to bardziej elastyczny produkt.

Autor

Redakcja portalu Finansowe Tipy

Komentarze (0)