Obligacje skarbowe – warte uwagi
Istnieje obecnie wiele sposobów na bezpieczne lokowanie swoich pieniędzy i czerpanie z nich niemałych zysków. Jeśli komuś w pierwszej kolejności zależy właśnie na bezpieczeństwie, to za najlepszą pod tym względem propozycję uważane są obligacje skarbowe. W ostatnim czasie stały się one bardzo popularne w Polsce, głównie za sprawą programu 500+. Na rynku pojawiły się liczne propozycje dotyczące oszczędzania w taki sposób pieniędzy płynących z pomocy rządowej. Obligacje skarbowe są gwarantowane przez skarb państwa. Zapewnia to niskie ryzyko strat oraz dość wysokie odsetki, które przekładają się na większe zyski.
Zasada działania takich obligacji jest bardzo prosta. Są one emitowane przez skarb państwa – kupując je, w pewien sposób udzielamy państwu kredytu, na którym możemy dodatkowo zyskać.
Kupno obligacji – na co zwracać uwagę?
Istnieje kilka cech i parametrów opisujących dane obligacje. Trzeba dokładnie się z nimi zapoznać jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie, bowiem ma to istotny wpływ na nasze zyski.
Pierwsza rzecz to wartość nominalna, czyli kwota, na jaką obligacja została wyceniona. Zawsze wynosi ona 100 zł lub wielokrotność tej sumy. Warto pamiętać, że nie jest to jeszcze cena zakupu – o tym mówi nam cena emisyjna. Ważna rzecz to oczywiście oprocentowanie obligacji. Działa to podobnie, jak w przypadku zwykłego kredytu. Kredytodawca zawsze ustala określone odsetki, które kredytobiorca będzie musiał spłacić. Tak jest i przy obligacjach, ale kredytodawcą jest tu osoba kupująca obligacje. Termin wykupu to okres, po którym państwo będzie musiało odkupić od nas obligacje i spłacić odsetki. Jednym słowem, jest to czas, po jakim będziemy mogli otrzymać zyski z tej inwestycji.
Obligacje kuponowe i zerokuponowe
Wyróżnia się również obligacje kuponowe oraz zerokuponowe. W przypadku obligacji kuponowych cena emisyjna jest ustalana na tym samym poziomie, co wartość nominalna. Zyski płyną tu z odsetek – zwanych kuponami – które państwo wypłaca regularnie. Wypłaty mogą być dokonywane co kwartał, co pół roku lub co rok. Obligacja zerokuponowa kosztuje mniej, niż wynosi jej wartość nominalna. Kupujemy ją na określony czas, po którym otrzymujemy kwotę w wysokości właśnie wartości nominalnej.
Na kilka rodzajów możemy podzielić też oprocentowanie. Stałe to takie, które przez cały okres pozostaje niezmienne. Zmienne może zmieniać się, a jego wysokość jest odbiciem sytuacji na rynkach. Indeksowane jest uzależnione od inflacji.
Obligacje skarbu państwa - inwestycja na długi czas?
Oprocentowanie najczęściej wynosi około 3%. Kupując obligację na dłuższy czas, można liczyć na wyższe zyski. Z drugiej strony, w obligacjach długoterminowych oprocentowanie jest zwykle zmienne, nigdy nie ma zatem pewności co do wysokości odsetek. Oprocentowanie stałe to cecha przede wszystkim obligacji kupowanych na krótki czas.
Sam zakup obligacji nie jest trudny. Można zrobić to przez internet, na specjalnej stronie przygotowanej przez rząd. Przed dokonaniem transakcji należy zapoznać się z treścią listu emisyjnego oraz wszystkich szczegółów zawieranej w ten sposób umowy.
Zostaw komentarz