Kryteria wyboru programów księgowych w 2022 r.

Obserwujemy zmiany na rynku usług księgowych. Wywołane są one oczekiwaniami księgowych, a wręcz przeciwnie - działaniami i zapowiedziami Ministerstwa Finansów. Chodzi o stopniowe przenoszenie innych obszarów rachunkowości do Internetu. Nie ulega wątpliwości, że przyszłością księgowości jest Księga Przychodów i Rozchodów oraz pełna księgowość w chmurze. Eksperci są zgodni, że to już niedaleka przyszłość. Dlatego przy wyborze narzędzia księgowego dla księgowych lub programu dla małych firm w 2022 r. należy wziąć pod uwagę dodatkowe kryteria.

Nie wystarczą już darmowe programy do fakturowania

Opłaty były dla wielu przedsiębiorców kluczowym czynnikiem przy wyborze usług księgowych. Zasada była prosta: im mniejsza cena, tym lepiej. Dziś jednak darmowy program do faktur nie jest już narzędziem, które spełni oczekiwania przedsiębiorców. Pandemia roku 2022 i jej wpływ na wiele innych dziedzin zmieniły sposób myślenia o wielu sprawach. Do tego grona należą usługi księgowe.

Program księgowy dla małej firmy musi zapewniać bezpieczeństwo i prawidłowość rozliczeń. Dodajmy, że chodzi o bezpieczeństwo w kontakcie z księgowym, wożenie dokumentów i spotkania w biurze rachunkowym. To wszystko, do czego zniechęcano w czasie pandemii. Dziś przedsiębiorcy chętniej stawiają na program fv online. Dzięki niemu wszystko będzie można robić zdalnie, a więc bezpiecznie.

Należy wspomnieć, że problemem są opłaty. Warto zadbać o zdalny i bezpieczny dostęp do wszystkiego, ponieważ rynek tego typu oprogramowania stale się rozwija.

Programy księgowe dla firm i biur rachunkowych

Rok 2021 przyniósł kolejną zmianę. Odkryto, że programy księgowe dla firm powinny być dostosowane również do potrzeb biur rachunkowych. Często zdarzało się, że przedsiębiorca miał program do księgowości online dla jednej firmy, a biuro rachunkowe, które go wspierało, program księgowy przeznaczony dla małych firm dla innego producenta. Powodowało to wiele zamieszania, ponieważ dokumenty generowane przez program do księgowości online przedsiębiorcy często nie były odczytywane lub wymagały dodatkowej pracy ze strony biura rachunkowego.

Rok 2021 przyniósł dodatkową zmianę: przedsiębiorcy zaczęli poszukiwać nowej oferty. Chodzi o oprogramowanie księgowe dla firm, czyli narzędzie, dzięki któremu przedsiębiorca może w intuicyjny sposób wystawić fakturę, a księgowy lub biuro rachunkowe jednocześnie otrzymuje wszystkie funkcjonalności profesjonalnego programu księgowego.

Sprawdź: Jak usprawnić elektroniczny obieg dokumentów w firmie i jak zapewnić bezpieczeństwo danych? Dowiedz się więcej na https://ksiegowy360.pl/obieg-dokumentow-w-firmie/pdir/jak-usprawnic-elektroniczny-obieg-dokumentow-w-firmie-i-jak-zapewnic-bezpieczenstwo-danych.html

Księgowa

KPiR Księgowość Online - pełna księgowość

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na popularność możliwości księgowych programu jest jego uniwersalność. O ile prawdą jest, że na rynku usług księgowych nadal istnieje dział zajmujący się wyłącznie KPiR, a inny specjalizuje się w pełnej księgowości, o tyle w przypadku programów do księgowości sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Oprogramowanie do fakturowania nie jest już budowane w oparciu o płatne moduły. Biuro mogło wykupić dostęp do jakiegoś modułu, jeśli prowadziło KPiR. Jeśli jednak klient potrzebowałby pełnej księgowości, musiałby wykupić inny dostęp... Rok 2021 pokazał, że uniwersalność jest ważna.

Nie wystarczy mieć pełną księgowość w chmurze i możliwość dokupienia dodatkowych rozszerzeń. Wszystkie funkcje muszą być dostępne z jednego loginu. Tego oczekują księgowi. Program musi zawierać wszystkie funkcje, w tym księgowość online, księgi przychodów i rozchodów. Powinien też oferować wszelkie inne funkcje, które są wymagane w biurze rachunkowym.

Księgowość online - cennik jest atrakcyjny

Jak już wspomnieliśmy, na rynku wciąż istnieje luka pomiędzy biurami wyspecjalizowanymi w KPiR a tymi, które obsługują klientów rozliczających się na zasadzie pełnej księgowości. Wynika to przede wszystkim z narzędzi, jakie pojawiły się na rynku. Wielu księgowych uważa, że księga przychodów i rozchodów jest bardziej atrakcyjna, głównie dlatego, że oprogramowanie wykonuje większość operacji, a rola księgowego sprowadza się do zwykłego wprowadzania dokumentów. Widać to również po kosztach prowadzenia takiej księgowości. Usługa KPiR jest dostępna nawet za kilkaset złotych miesięcznie. Za pełną księgowość trzeba będzie zapłacić co najmniej 1000 złotych miesięcznie.

Okazuje się, że zmiany na rynku oprogramowania księgowego w 2022 roku powoli prowadzą do zmian w rozliczeniach z przedsiębiorcami. Cennik za pełną księgowość online może być bardziej atrakcyjny niż w przypadku tradycyjnych programów.

Kategorie: Porady finansowe,

Autor

Redakcja portalu Finansowe Tipy

Komentarze (0)