KRD, czyli krajowy rejestr długów big – czym jest i jak sprawdzić, czy w nim jesteś?
W obecnych czasach coraz chętniej sięgamy po kredyty – to wygodny sposób na wcześniejsze zyskanie funduszy na jakiś ważny cel, związany czy to ze spełnieniem marzeń o podróżach, czy też z bardziej praktycznymi sprawami, jak naprawą samochodu czy wymianą pralki. Większości osób zdarzyło się czasem zapomnieć o jakiejś racie, albo zapłacić za coś później – a są i tacy, którzy notorycznie mają trudności ze spłatą swoich zobowiązań. Dlatego też wszyscy, którzy już mają jakiś kredyt, alb planują go zaciągnąć, powinni wiedzieć czym jest Krajowy Rejestr Długów (w skrócie KRD).
Czym jest Krajowy Rejestr Długów?
Krajowy Rejestr Długów (w skrócie KRD) jest instytucją, gromadzącą dane dotyczące dłużników i ich zaległości finansowych, w spłacie różnych zobowiązań. Podobne informacje gromadzone są przy tym i przechowywane nie tylko o osobach prywatnych, lecz również o przedsiębiorstwach – w końcu całe firmy także mogą być zadłużone i to czasem na spore sumy!
KRD działa od roku 2003 na podstawie umowy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Informacje, które gromadzi i przechowuje są bardzo istotne tak z punktu widzenia pożyczkobiorców, jak i pożyczkodawców – od tego, czy historia jest pozytywna czy negatywna zależy bowiem często, czy dojdzie do jakiejś transakcji i udzielenia kredytu.
Kto ma wgląd w KRD?
Niektórzy myślą, że KRD jest instytucją, która udostępnia swoje dane tylko wybranym firmom – głównie bankom. Wydaje im się, że nikt więcej nie mógłby mieć wglądu w prywatne dane osób fizycznych lub przedsiębiorstw, dotyczące zadłużenia i nieterminowych spłat. Nie jest to jednak prawda!
Baza prowadzona przez KRD jest bazą publiczną – to znaczy, że każdy, kto tylko założy odpowiednie, internetowe konto (oczywiście, podając tam wszystkie swoje dane, które muszą być prawdziwe i potwierdzone – a więc nie może to być żadne konto fikcyjne) może mieć do tych danych dostęp. Wiele osób pewnie w tym momencie zacznie się zastanawiać, czy to rozsądne – udostępniać dane tak wielu osobom? Warto więc uspokoić, że nikt niepowołany nie przeczyta niczego, czego nie powinien – aby dostać się do informacji dotyczących innej osoby czy firmy, potrzebne jest odpowiednie upoważnienie. Jeśli zrobimy to bez niego, czeka nas zapłacenie grzywny! A każdy może zażądać od KRD wydania raportu na swój temat – więc zawsze w końcu wydaje się, kto czyje konto przeszukiwał!
Kiedy długi pojawiają się w KRD?
Jeśli zobowiązanie dłużnika będącego osobą fizyczną jest większe niż 200 złotych, a od ustalonego terminu płatności minęło 60 dni, informacja o długu pojawia się w bazie KRD. Jeśli zobowiązanie dotyczy firmy, a nie osoby fizycznej, dług musi być nieco większy – mieć wartość przekraczającą 500 złotych. Czas jest jednak taki sam – jeśli spłata zobowiązania zostaje przekroczona o 60 dni, informacja o tym trafia do rejestru.
Jak sprawdzić swoją historię w KRD?
Jeśli chcesz sprawdzić swoją historię w Krajowym Rejestrze Długów, wystarczy że będziesz miał sprzęt z dostępem do internetu i trochę wolnego czasu, żeby przejść rejestrację. Warto, bowiem mnóstwo firm sprawdza historię tak potencjalnych współpracowników biznesowych, jak i osób prywatnych, które na przykład ubiegają się kolejny kredyt. Czasem z powodu niezapłaconego mandatu czy też spóźnienia w zapłacie rachunku za prąd można trafić do bazy KRD – i mieć przez to kłopoty.
By być spokojniejszym i zawsze wiedzieć, kto i co napisał o nas w KRD, wystarczy założyć konto w bazie, a później samodzielnie sprawdzać swoją historię, albo zamówić przysyłanie odpowiednich raportów.
Internet źródłem dostępu
By mieć dostęp do KRD wystarczy mieć dostęp do internetu – współczesne technologie ułatwiają nam teraz wszystko! Włączamy sprzęt, łączymy się z internetem i wchodzimy na stronę KRD. Zakładamy na niej swoje indywidualne konto FairPay. Warto zawczasu przygotować sobie najważniejsze dokumenty – zostaniemy bowiem poproszeni o:
- imię
- nazwisko
- adres zamieszkania
- numer PESEL
- numer i serię dowodu osobistego
Następnie ustalamy swoje własne hasło do konta – powinno być na tyle trudne, żeby nikt go nie złamał i jednocześnie na tyle oczywiste dla nas, byśmy go nie zapomnieli.
Stwórz się na nowo z KRD
Warto sobie uświadomić, że dzięki KRD możemy nie tylko znać swoją historię kredytową, lecz również kreować przyszłość! Jeśli na przykład nasza przeszłość jest dosyć ponura, można zdecydować się na wyrażenie zgody na publikowanie przez Krajowy Rejestr Długów informacji o tym, że wywiązałeś się ze swojego zobowiązania finansowego. W ten sposób zaczniemy równoważyć minusy plusami.
Co po założeniu konta?
Sama rejestracja nie oznacza jeszcze, że możemy już przeglądać swoje dane w systemie – KRD to mimo wszystko taka instytucja, która dopuszcza do nich jedynie te osoby i firmy, co do których tożsamości nie ma żadnych wątpliwości. Dlatego zostaniemy poproszeni o zeskanowanie swojego dokumentu tożsamości i przesłanie go na podany adres mailowy. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, konto zostanie aktywowane.
Wybór rodzaju konta
Przez pierwszy rok posiadania konta nie będziemy musieli za nie płacić – później jednak trzeba będzie podjąć decyzję co do dalszych działań. Można albo zmienić swoje konto na Minimalne (bezpłatne) z minimalnymi opcjami, albo też zdecydować się na konto Indywidualne z dodatkowym pakietem usług, ale płatne. Jaka to suma? Tylko 13 złotych miesięcznie – w zamian zaś można cały czas monitorować swoje konto w bazie i zamawiać raporty.
KRD - jakie konto dla kogo?
Jeśli ktoś ma stałe problemy ze spłatami swoich długów i woli być na bieżąco, lepiej by zdecydował się na konto rozszerzone. Jeśli jednak zwykle staramy się wszystko płacić terminowo, możemy zostać przy bezpłatnej opcji Konta Minimum. W tej wersji otrzymujemy raporty raz na pół roku – a to powinno najzupełniej wystarczyć!
Zostaw komentarz