Konto, lokaty czy polisolokaty – co się najbardziej opłaca?

Inwestowanie jest dziś rzeczą znacznie łatwiejszą i lepiej dostępną, niż mogłoby się wydawać. Wybór na rynkach finansowych jest tak ogromny, że dosłownie każdy znajdzie tu rozwiązanie odpowiednie dla siebie, które pozwoli mu na skuteczne inwestowanie swoich oszczędności. Tak duży wybór w ofertach banków, które zmieniają się bardzo dynamicznie powoduje jednak, że przeciętnej osobie dość trudno rozpoznać, które dokładnie rozwiązania są godne uwagi, a które nie. Warto zapoznać się zatem z najpopularniejszymi propozycjami w tej dziedzinie.

Gdzie ulokować oszczędności?

Wśród najpopularniejszych narzędzi, które służą do lokowania i inwestowania swoich oszczędności możemy wymienić przede wszystkim trzy. Są to konta oszczędnościowe, lokaty i polisolokaty. Każde rozwiązanie posiada oczywiście zarówno wady, jak i zalety. Zanim zdecydujemy się na coś konkretnego, trzeba zatem dokładniej zapoznać się z ich charakterystyką. Warto poświęcić na to nieco czasu, bowiem niekiedy nawet niepozorna różnica może zadecydować o tym, czy dane rozwiązanie będzie dobre akurat dla nas.

Konta oszczędnościowe – bezpieczne miejsce dla oszczędności?

Wykorzystywanie zwykłego konta osobistego w banku do samego przechowywania oszczędności nie ma zbyt dużego sensu. Co prawda pieniądze są tam bezpieczne, ale takie rachunki nie są oprocentowane, przez co umieszczone na nich środki w żaden sposób na siebie nie pracują i nie przynoszą nam zysków. O wiele lepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, które można otworzyć w ramach podstawowego rachunku. Co prawda samo otwarcie takiego konta równa się zwykle z dodatkowymi opłatami, ale jest to świetna inwestycja.

Do najważniejszych zalet kont oszczędnościowych należy fakt, że jest to inwestycja pozbawiona jakiejkolwiek terminowości. Nie musimy tu określać, na jaki czas zamierzamy wpłacić środki i kiedy chcemy otrzymać zyski. Konto działa od momentu jego stworzenia, a umieszczone na nim pieniądze w każdej chwili generują nowe zyski. Ważne jest także to, że nie istnieje tutaj żadna dolna granica co do wysokości sumy, jaką zamierzamy wpłacić. Oznacza to, że na konto takie możemy wpłacać co miesiąc nawet kilka złotych i te środki i tak będą inwestowane. Umieszczone na koncie środki są dostępne cały czas, i możemy wypłacić je w dowolnej chwili. Istnieją jednak pewne ograniczenia. W zależności od banku, darmowych wypłat może dokonywać tylko raz na jakiś czas – zwykle miesiąc czy kwartał. Kolejne takie transakcje są już płatne, choć opłaty nie są zbyt wysokie. Zyski są doliczane do konta zazwyczaj co miesiąc.

konto oszczędnościoweLokaty – skuteczne inwestowanie?

Lokaty mogą być skutecznym narzędziem do inwestowania, ale trzeba w ich przypadku liczyć się z kilkoma wadami. Pobierając z nich zyski, musimy zapłacić od nich tzw. podatek Belki, wynoszący 19%. Dotyczy on wszystkich zysków osiąganych na rynkach kapitałowych, a czymś takim są właśnie pieniądze zarobione na lokatach. Dodatkowo nie są one rozwiązaniem dostępnym dla każdego. Zwykle posiadają określony, dolny limit wysokości kwoty, jakie można na nie wpłacać. Czasami jest to kilkaset złotych, czasami kilkadziesiąt tysięcy – niemniej jednak myśląc o takim inwestowaniu trzeba posiadać już minimalny kapitał. Kolejnym minusem jest to, że umieszczając pieniądze na lokacie tracimy do nich dostęp na cały okres jej trwania. Teoretycznie istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty pieniędzy, ale w takim przypadku tracimy cały wypracowany przez nie zysk. Mimo wszystko lokaty mogą być bardzo skuteczne i przynosić niemałe zyski. Ich zaletą jest to, że są one bardzo zróżnicowane, a w ofercie każdego banku spotkamy się z wieloma ich typami.

Polisolokaty – o czym warto wiedzieć?

Polisolokaty to w zasadzie to samo co zwykłe lokaty. Produkt ten powstał w wyniku prób obejścia wspomnianego już podatku Belki. Oficjalnie jest to ubezpieczenie na życie, które wykupujemy po dokonaniu jednorazowej opłaty. Podobnie jak w przypadku zwykłej lokaty, również tutaj wpłaca się pieniądze na określony z góry czas, po którym otrzymujemy je z powrotem – razem z odsetkami. Również w tym przypadku nie ma możliwości wcześniejszej wypłaty pieniędzy bez utraty wypracowanych już zysków.

Jak wybrać najlepszy instrument do inwestowania?

Aby wybrać odpowiedni dla siebie instrument, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw oraz obliczyć, ile mogą wynosić ewentualne zyski. Uśredniając nieco obecne oprocentowanie do poziomu i przyjmując, że chcemy zainwestować kwotę 10 000 zł możemy sprawdzić, ile zarobimy na poszczególnych rozwiązaniach. Na pierwszym miejscu znalazłyby się niektóre lokaty, ale podatek Belki sprawia, że tracimy sporą część zysków – w takim wypadku spadają one niestety na sam koniec. Konto oszczędnościowe uplasuje się wówczas na drugim miejscu, zaś na pierwszym – polisolokaty.

Niestety, nie da się przedstawić tej sytuacji w ogólny sposób, i każdy musi podejść do tego indywidualnie. Konkretne oferty znacznie różnią się warunkami, na jakie można w nich liczyć. Do tego dochodzą inne czynniki i udogodnienia, jak możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie bez żadnych strat, dostępna tylko przy koncie oszczędnościowym.

Autor

Redakcja portalu Finansowe Tipy

Komentarze (0)