Lokata oszczędnościowa dla dziecka - zabezpieczenie przyszłości Twojej pociechy cz. II
Banki oferują nam liczne produkty z zakresu lokat terminowych, tzn. wymagających odnawiania po upłynięciu określonego czasu - kilku miesięcy (1-2, 3-5, a nawet 11) aż do roku. Oprocentowanie jest oczywiście wyliczane w skali rocznej.
Przykładowo, w Alior Bank możemy założyć lokatę na 2 miesiące z atrakcyjnym oprocentowaniem 4% (tylko dla kwot od 100 do 10 tysięcy; oferowana klientom związanym z bankiem od co najmniej miesiąca). Z kolei Credit Agriocole oferuje 2,8% przez dziewięć miesięcy dla sum od 1000 do 50 tys. złotych, ale tylko dla osób, które założyły konto w Agricole nie wcześniej, niż sześć miesięcy przedtem. W Idea Bank możemy założyć lokatę trzymiesięczną na 3,5% dla sum od tysiąca do miliona złotych. Oczywiście, zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy zapoznać się z ofertą wszystkich najważniejszych banków i dokładnie porównać ich produkty ze sobą, tak aby móc wybrać ten najkorzystniejszy dla nas.
Jak nauczyć dzieci gospodarowania pieniędzmi?
O ile lokata oszczędnościowa pozwala na zgromadzenie środków z myślą o przyszłych wydatkach naszego potomka, to sama w sobie nie pomoże nauczyć naszych dzieci, jak zarządzać osobistymi finansami, a przecież jest to umiejętność nie mniej ważna, niż posiadanie określonej sumki ,,na start" w dorosłość. Aby mogło wyrobić sobie pożyteczne nawyki, warto założyć dziecku, gdy trochę podrośnie, jego własne konto w banku, zwłaszcza że obecnie w praktycznie każdym banku konta dla dzieci i młodzieży do określonego roku życia są prowadzone bez opłat.
Pierwsze kroki z finansami
Dzięki temu, nie będzie ono miało poczucie, że zbliża się do dorosłości, ale i okazję, by nauczyć się oszczędzania (o ile tylko będziemy je regularnie zasilać). Dodatkowo dzieci mogą się w ten sposób nauczyć obsługiwania bankowości elektronicznej, w tym - co ważne dla wielu nastolatków - zarządzania kontem za pośrednictwem smartfona. Dzięki temu, nastoletni klienci mogą się zapoznać z całością spraw związanych z korzystaniem z bankowości, a w dorosłym życiu będą umieli rozporządzić swoimi zarobkami.
Oferta bankowa dla nieletnich
Wyboru banku, w którym założymy konto dla naszego dziecka, powinniśmy dokonać z jego udziałem i po zapoznaniu się z ofertą, jaką proponują nam poszczególne firmy. Obecnie jest ona tak szeroka, że każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla swojego dziecka. Jeśli chodzi o ofertę największych banków, warto wymienić np. ING Bank Śląski, który oferuje Otwarte Konto Oszczędnościowe Dla Juniora z promocyjnym, czteroprocentowym oprocentowaniem pieniędzy na rachunku przez cztery miesiące po otwarciu (potem już według stawki dla zwykłych klientów), oraz bezpłatną obsługą dolarów i euro. Z kolei Konto Dziecka, oferowane przez PKO Bank Polski, oprócz oprocentowania oszczędności zawiera też platformę e-learningową poświęcaną finansom osobistym. Na koniec trzeba wymienić izzyKonto w mBank, z bardzo atrakcyjnymi warunkami, a mianowicie darmowymi wypłatami z bankomatów innych sieci, m.in. WBK, oraz... zniżkami dla posiadacza na bilety do kina (10%) i kursy w szkołach językowych (25%).
Zostaw komentarz